Image
Image

31000:2018

International Certification

ISO 31000:2018 RİSK YÖNETİM SİSTEMİ NEDİR?

ISO 31000 Risk Yönetimi standardı, UNIDO (Birleşmiş Milletler Sınai Kalkınma Örgütü) ile birlikte geliştirilen ve ISO 9001 gibi mevcut yönetim sistemlerinin tamamlayıcısı niteliğinde pratik bir kılavuzdur. Kuruluşlara risk yönetiminin temel kavramlarını ve ilkelerini, operasyonel süreçlerdeki tüm aşamalarda ve her iş alanında oluşabilecek riskleri etkin bir şekilde yönetmek için gereksinimleri açıklar. 

Günümüz iş ortamlarında risk kaçınılmazdır. Bu riskler kuruluşların hedefleriyle ilgili olabileceği gibi beklenenden sapan her türlü durumu içerebilir. Bu riskler aynı zamanda kazanılması gereken fırsatları da içerebilir. Fırsatlar bir kuruluşun gücünü arttırması için olmazsa olmazdır fakat kuruluşlara avantaj sağlarken aynı zamanda risk potansiyeli de taşırlar. Ortaya çıkan her bir fırsat için sağlam bir yedekleme planının bulunması gerekir. Ekonomik problemler genellikle stratejik ve operasyonel hazırlıkların yetersizliği sonucu meydana gelir. Risklerin doğru tanımlanamaması işletmenin geleceğini tehlikeye atabilir. Tüm bu durumlar göz önüne alındığında iyi planlanmış bir risk yönetimi her şirketin hayatta kalması ve varlığını sürdürmesi için esastır. ISO 31000'de risk yönetimi kuruluşların etkin bir performans ile risk ve fırsatlarını iyi analiz etmesine yardımcı olur.

KİMLER UYGULAYABİLİR?

Tüm sektör gruplarındaki kuruluşlar ISO 31000 gerekliliklerini uygulayabilir. Her tür riskin yönetilmesi için ortak bir yaklaşım sağlar ve sektöre özel değildir.

AVANTAJLARI NELERDİR?

ISO 31000 standardı sertifikası alarak, kuruluşunuzun tüm süreçlerinde risk yönetimini uygulayabilir, geliştirebilir, izleme ve gözden geçirme faaliyetleri ile sürekli iyileşmesini sağlayabilirsiniz. Bu şirketinizin hedeflerine ulaşmasını ve hedeflerin ardındaki değerlerini korunmasını sağlayarak sizi bir adım öne taşıyacaktır.

+90 312 385 08 85

teklifal@sigmacertglobal.com

Bahçekapı Mah. Sanayi Bulvarı. Şaşmaz Bussiness Plaza. No: 18-24 Etimesgut/Ankara