Image
Image

International Certification

HELAL UYGUNLUK DEĞERLENDİRME
HELAL BELGELENDİRME

Helal Uygunluk Değerlendirme; ürün gerçekleştiren ve hizmet sunan kuruluşların OIC/SMIIC standart şartları çerçevesinde hijyen, sanitasyon ve ürün güvenliğini sağlamalarını, İslami gerekliliklere uygun olarak ürün ve hizmet sunumunu gerçekleştirmelerini kontrol etmek amacıyla Helal Akreditasyon Kurumu’ndan (HAK) yetkili kuruluşlarca yapılmaktadır.

Bugün dünya helal pazarının büyüklüğü yaklaşık 10 trilyon dolardır. Bu da hem tüketicilerin ve müşterilerin hem de gıda zincirindeki paydaşların helal uygunluk değerlendirmesine gösterdiği önem ve ilgiyi yansıtmaktadır.

İslam Ülkeleri Standartları ve Metroloji Enstitüsü SMIIC tarafından geliştirilen standartlar ürün ve hizmete göre çeşitlilik göstermek ile birlikte en yaygın kullanılan SMIIC standartları;

  • OIC/SMIIC 1 Helal Gıda İçin Genel Gereklilikler
  • OIC/SMIIC 4 Helal Kozmetik İçin Genel Gereklilikler
  • OIC/SMIIC 6 Helal Yiyecek ve İçeceklerin Hazırlandığı, Saklandığı ve Servis Edildiği Yerler İçin Özel Gereklilikler
  • OIC/SMIIC 9 Helal Turizm Hizmetleri İçin Genel Gerekliliklerdir.

Tüm OIC/SMIIC standartlarının temeli hijyen, sanitasyon ve gıda güvenliğine dayanmaktadır. Bu nedenle kuruluşlar da işletilebilir bir gıda güvenliği, hijyen sanitasyon sisteminin olması helallik şartlarının önemli bir kısmını da karşılamaktadır.

UYGULAMA

Ürün bazlı belgelendirmenin esas alındığı helal uygunluk değerlendirmede:

OIC/SMIIC 1; büyükbaş, küçükbaş, kanatlı kesimi; kırmızı ve beyaz et işleme tesisleri, yumurta ve yumurta ürünleri üreticileri, jelatin üreticileri, tüm gıda üreticileri, gıda işlem yardımcıları, takviye edici gıda, aroma verici üreticileri tarafından uygulanmaktadır.

OIC/SMIIC 4; temizlik ürünleri, kişisel bakım ve kozmetik ürünleri üreticileri tarafından uygulanmaktadır. Otellerde kullanılan buklet ürünler ve temizlik ürünleri de dahil olmak üzere OIC/SMIIC 4 şartlarını karşılamalıdır.

OIC/SMIIC 6; OIC/SMIIC 1 gerekliliklerine bağlı olarak yemek hizmeti sunumu yapan catering firmalarında, kafe ve restoranlarda, otel restoranlarında uygulanmaktadır.

OIC/SMIIC 9; tur rehberleri, seyahat acenteleri, oteller, hamam, sauna ve spalar tarafından uygulanmaktadır. Yemek sunumu ve kişisel bakım ürünlerinin de kullanımını göz önüne aldığımızda OIC/SMIIC 6 ve OIC/SMIIC 4 ile birlikte uygulanmaktadır.

AVANTAJLARI

Helal belgesine sahip olan işletmeler tüketici ve müşteriler için tercih sebebi olmaktadır. Uluslararası pazarda yalnızca Müslümanlar için değil gayrimüslümler için de ürünün kaynağına ve temizliğinde dikkat eden güvenilir kuruluşlar aranmaktadır. Bu nedenle helal belgesine sahip olmak yurt içi yurt dışı pazar payında önemli bir yer almanızı sağlayacaktır. Ayrıca ülkemizde 4 Haziran 2022 yılında yayınlanan ve 4 Haziran 2023 yılında yürürlüğe giren yasa ile helal belgesine sahip kuruluşların HAK akrediteli uygunluk değerlendirme kuruluşlarınca denetlenmiş helal belgesine sahip olma zorunluluğu getirilmiştir. HAK dünyaca tanınan bir akreditasyon kuruluşudur. SMIIC standartlarının tamamı ISO 9001 ve tüm gıda güvenliği standartları ile entegre olarak uygulanabilmektedir.

+90 312 385 08 85

teklifal@sigmacertglobal.com

Bahçekapı Mah. Sanayi Bulvarı. Şaşmaz Bussiness Plaza. No: 18-24 Etimesgut/Ankara