Image
Image

22000:2018

International Certification

ISO 22000:2018 GIDA GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ NEDİR?

Gıda zincirine doğrudan veya dolaylı olarak dahil olan bir kuruluşun güvenli ürün ve hizmet sağlamak, yürürlükteki yasal ve düzenleyici gıda güvenliği gerekliliklerine uygunluğu göstermek, tedarik zinciri içerisindeki müşteri şartlarına da bağlı olarak gıda güvenliği gerekliliklerini değerlendirmek ve yerine getirmek için uygulaması gereken sistem ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemidir.

Standart Tehlike Analizi ve Kritik Kontrol Noktası (HACCP) ilkelerine dayanan gıda güvenliği şartlarına uyumu sağlar. Potansiyel gıda tehlikelerini belirlemenize ve bu tehlikelerin ortadan kaldırılmasını veya kabul edilebilir bir düzeye indirilmesini amaçlar.

KİMLER UYGULAYABİLİR?

ISO 22000 boyutu ve karmaşıklığı ne olursa olsun gıda zincirindeki tüm kuruluşlara uygulanabilir olması amaçlanmıştır. Yem üreticileri, çiftçiler, gıda katkısı üreticileri, gıda üreticileri, perakendeciler ve gıda hizmetleri, yemek hizmetleri, temizlik sağlayan kuruluşlar, sanitasyon hizmetleri, nakliye, depolama ve dağıtım hizmetleri, ekipman tedarikçileri, temizlik ve dezenfektanlar, ambalaj malzemeleri ve gıda ile temas eden diğer malzemelerin üretimini yapan kuruluşlar ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemini uygulayabilir.

AVANTAJLARI NELERDİR?

ISO 22000 güncel belge ve kayıtların takip edilmesi ve oluşturulması ile gelişmiş bir izlenebilirlik sistemi oluşturmanızı, gıda hijyenini sağlayarak işletmenizin itibarını korumanızı, gıda zincirindeki diğer sektörler için tedarikçi olarak tercih edilmenizi sağlar. İzlenebilirlik kuralları, tedarik zincirindeki gıdaların izlenmesine yardımcı olur. Herhangi bir gıda güvenliği sorunu olması durumunda güvenli olmayan gıdaların piyasadan verimli ve doğru bir şekilde geri çekilmesini ve geri çağrılmasını kolaylaştırır. Her zaman denetim için hazır olmanızı sağlar.

+90 312 385 08 85

teklifal@sigmacertglobal.com

Bahçekapı Mah. Sanayi Bulvarı. Şaşmaz Bussiness Plaza. No: 18-24 Etimesgut/Ankara